Kuru fasulye Nasıl Pişirilir ?

Çınar TV Genel Yayın Yönetmeni Nejdet KÜLÜNK, Safran Restaurant’ ta özel misafiri oldu ve işletmecisi Fikri SELAM  kurufasülye nasıl pişirilmesi gerektiğinin püf noktalarını paylaştı.

Hazırlanışı : 

İspir kuru fasulye alınıp bir gün önceden ıslatılarak,ertesi gün ıslanmış kuru fasulye suyu değiştirilecek kabuğu çıkmadan kaynatılacak,Kaynamış suyu dökülerek süzgeçten süzülecek ve soğuduktan sonra üzeri streçlenerek  dolaba koyulacak.

Kuru fasulye, protein, B grubu vitaminleri, potasyum, magnezyum, demir, çinko ve lif açısından zengin bir baklagildir.

Malzemeler :

Soğan, domates,salça, Karadeniz tereyağı,küp şeker büyüklüğünde et.

Kuru Fasulye ve Protein

Kuru fasulye protein, bakımından çok zengindir. Vücuda protein ve bol bol kalori verir.Kuru fasulye proteini  B gurubu vitaminlerin, potasyum, magnezyum,demir,çinko ve lif açısından çok zengindir.Kuru fasulye tam bir protein deposudur. Çok faydalı bir besindir.

Kuru fasulye protein yönünden çok zengin olduğu için çocukların ve yetişkinlerin faydalanması gerekir. Hayvansal olmayan proteini içerdiği için ve lif yapısı ile kırmızı etten bir eksikliği yoktur.

Beslenmenizde çok faydalı olan kuru fasulyenin 100 gramı yenildiğinde 281 kalori elde edersiniz.İçerisinde protein de lif de önemli bir seviyededir.100 gram fasulyede 21 gram bulunur. Yağ oranı oldukça düşüktür. Lif yapısı yanı sıra karbonhidrat değeri de 30 gramdır.Kuru fasulye yemeği tüketilmelidir ve Çok besleyicidir. Kuru fasulye protein bakımından vitamin ve mineral deposu olduğu için bundan faydalanmanız gerekir İçerisindeki protein yapısı ile kuru fasulyenin kırmızı etten bir eksiği yoktur.Kırmızı et yemeyenler protein almaları için kuru fasulye yesinler. Kuru fasulye protein bakımından çok zengin olduğu için hamile kadınların yemesi çok faydalıdır. Vücuda enerji verir, zihin ve beden yorgunluğunu giderir.

Kuru fasulye kışın soframızın vazgeçilmez bir lezzetidir.Kışın daha çok hasta olduğumuz için haftada 2-3 kere kuru fasulye yeyip  kuru fasulye proteini almalıyız. Pişirirken değerinin düşmemesi için ısı 100 derecenin üstüne çıkarılmaması gerekir. Kuru fasulyenin yapısında azotlu bileşikler, vitamin, mineral bulunur.  Kuru fasulye kalp krizini azaltır. Lifli olduğundan bağırsakların çalışmasında çok etkilidir. Kan şekerini düzenler. Kandaki kötü kolesterolün düşmesini sağlar. Diyet yapanlar da yiyebilir. Türk mutfağının vazgeçilmez yemeğidir. Kuru fasulyenin protein ve organik tuzlar bakımından çok zengindir. Kemik yapısının güçlenmesine yardımcı olur. Pişirmeden önce 8 saat suda bekletin. Çünkü gaz yapısının önlemini almış olursunuz.

(466)

Kuru fasulye Nasıl Pişirilir ?

Sağlık, Slider |