Binamızın garaj girişinde bir firmanın çalışanı epilepsi/sara nöbeti geçirmeye başlıyor. O esnada çalışanlarımızdan ilk yardım eğitimi almış Serkan Biçeroğlu bey anında sara nöbeti geçiren kişiye ilk müdahaleyi yapıyor ve olası bir yanlış müdahalenin önüne geçiyor.

Epilepsi nedir? Halk arasında “sara hastalığı” olarak da Bilinen epilepsi, beynin bir bölgesindeki Hücrelerin anormal elektrik sinyali Yollamasıyla ortaya çıkar. Sara (epilepsi), kronik bir hastalıktır. Hasta sesli uyarılara cevap vermiyor, Boş boş bakıyor ve titremeye başladı. Kriz şiddetleniyor ve kendine zarar Vermemesi için yere yatırıp başının altına Yumuşak bir malzeme koyuyoruz. Varsa etrafında hastaya zarar verecek Malzemeler uzaklaştırılır. Sara krizi geçiren kişiye soğan Kolonya koklatılmaz. Ağzı açılmaya çalışılmaz. Herhangi bir müdahalede Bulunulmaz Kriz yavaş yavaş geçiyor…

Hastanın kasılmaları Geçtikten sonra koma Pozisyonu verilip kendine Gelmesini bekliyoruz Bu sırada nefes alıp almadığı kontrol edilir. Hasta yakınları ve tıbbi yardım için 112 aranır.

(16)

Güvenlik Kamerasına Yansıyan Sara/Epilepsi Nöbeti

Genel, Sağlık, Slider |