EximBank, Mavi Hat İhracatlarında Kolaylık Sağlamalı

İhracatçıya teşvik olarak verilen uygulamaların pratikte Köstek olması

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının İhracatçı firmalara sunmuş olduğu teşvik uygulamalarından bir tanesi Onaylanmış Kişi Statü Belgesi (OKSB) olan yani Mavi hat uygulaması ile ilgili pratikte yaşanan güncel durumu sizlerle paylaşmak istiyorum. Pratikte, mavi hat sahibi firmaların ihracata konu eşyalarını gümrükte herhangi bir Memura onaylatmadan sistem üzerinden tescil etmesi durumunda ihraca konu eşyaları gümrük idarelerinden muayeneye tabi tutulmadan çıkartabilmektedir.

Bu işlemi yaparken Gümrük Ticaret Bakanlığı üzerinden tescil etmiş oldu beyannameyi A4 kağıdına çıktı almak suretiyle çıkış işlemini gerçekleştirilmektedir ancak Eximbankın kredi çözümlerinde Onaylanmış Kişi Statü Belgesi (OKSB) ve Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası sahibi firmalardan ısrarla ıslak kaşe ve imzalı beyannameler istenmektedir.

Halbuki ihracatçı firmalar Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası ve Onaylanmış Kişi Statü Belgesi (OKSB) alırken Ekonomi Bakanlığı İSO 27001 – İSO 90001 ve Yeminli Mali müşavirlerinden firmaların güvenilirliği ile ilgili kendilerini ispat etmektedirler . Devlet kendilerine bu hakkı ve kolaylığı tanınmaktadır. Kurumlar arasındaki yaşanan bu ihtilaf ile alakalı Onaylanmış Kişi Statü Belgesi (OKSB) ve Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifika sahibi firmaların Eximbankın gözünde bir ayrıcalığı maalesef bulunmamaktadır.

Halbuki bu iki belgede ihracatı teşvik için verilmiş Türkiye’nin 2023 ihracat hedeflerini ulaşabilmek adına ortaya konmuş ciddi belgelerdir. Bu bağlamda çözüm olarak; Eximbank, YYS ve OKSB sahibi olan ihracatçı firmaların belgelerini kurumlar arası oluşturulacak olan sistem ile takibini sağlaması ivedi olarak gerçekleşmelidir.

(184)