Grubumuz merkez binasında yapılan dış ticaret eğitimlerimizde güncel dış ticarette kullanılan teslim şekillerini anlatıyoruz.

DIŞ TİCARETTE TESLİM ŞEKİLLERİ:

Tüm Taşıma Türleri İçin Kullanılan Teslim Şekilleri:
EXW – Ex Works: Tüm masraf ve riskler ithalatçı tarafından karşılanır. Malın teslimatı ihracatçının belirlediği bir noktaya yapılır.
FCA – Free Carrier: Bu tür ticarette ihracat formaliteleri ve belirlenen yere kadar olan yurt içi nakliye masrafları satıcıya aittir. Alıcı ise, belirlenen yerden sonraki nakliye ve alıcı ülkedeki ithalat formalitelerinden sorumludur.
CPT – Carriage Paid To: Satıcının malin kararlaştırılan varış yerine kadar taşınması için navlunu ödediği anlamına gelir. Malın başına kötü bir durum geldiğinde, mallar taşıyıcının nezaretinde olduğu için hasarı alıcı öder.
CIP – Carriage and Insurance Paid To: Taşıma bedeli ve sigortası ödenmiş olarak teslim. CPT’ye ek olarak, ihracatçının taşıma sigortası yaptırma zorunluluğu mevcuttur.
DAP – Delivered at Place: Belirlenen yerde teslim anlamına gelir. Ürün ithalatçının ülkesinde ve belirlenen adrese vergiler dışında bütün masraflar ödenmiş biçimde teslim edilir.
DPU – Delivered At Place Unloaded: Eşyanın alıcı ve satıcı tarafından belirlenmiş olan terminal noktasında boşaltma masrafları satıcı tarafından karşılandıktan sonra alıcıya verilmesidir.
DDP – Delivered Duty Paid: Gümrük vergileri ödenmiş teslim anlamına gelir. Neredeyse tüm masraflar ihracatçı tarafından karşılanır. İthalat ülkesindeki gümrükleme dahil ithalatçıya teslimine kadar bütün masraflar ihracatçı tarafından karşılanır.

Deniz ve İç Sularda Kullanılan Teslim Şekilleri

FAS – Free Alongside Ship: FAS teslim şekli sadece deniz yolu taşımacılığında kullanılır. Malın belirlenen deniz taşıtına yüklenmek üzere rıhtım ya da yükleme alanında teslim edilmesidir.
FOB – Free on Board: Gemi bardasına teslim anlamını taşımaktadır. Mal gemiye yüklendikten sonra taşıma, sigorta gibi sorumluluklar ve maliyet ithalatçıya geçer.
CFR – Cost and Freight: Navlun ödenmiş halde teslim anlamına gelmektedir. Bu teslim şeklinde navlun ihracatçı tarafından geri kalan tüm masraflar ithalatçı tarafından ödenir.
CIF – Cost, Insurance and Freight: Masraflar, navlun ve sigorta ödenmiş teslim. Yükleme masrafları ile malın ithalatçının ülkesinde teslimine kadar taşıma ücreti ve sigorta ücreti karşılanmış olarak teslim edilmesidir.

(23)

DIŞ TİCARETTE TESLİM ŞEKİLLERİ

Dış Ticaret, Eğitim, Slider |