Avrasya Tüneli’nden ilk geçişi Erdoğan yaptı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrasya Tüneli’nin açılış töreninin ardından Avrasya Tüneli’ni kullanarak Anadolu yakasına geçti.

Avrasya Tüneli’nin açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya’nın Türkiye Büyükelçisi Andrey Karlov cinayetine de değinerek, “Rusya ile ilişkilerimizin bozulmasına, zedelenmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

Avrasya Tüneli açılış törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, TBMM Başkanı İsmail Kahraman ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül katıldı. Törende İstiklal Marşı’nın ardından Kur’an-ı Kerim okunmaya başlandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrasya Tüneli’nin açılış töreninde yaptığı konuşmasına başladığı sırada, vatandaşların ‘İdam isteriz’ gibi sloganlar atması üzerine egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olduğunu söyledi.
“Bu konuda sizin dediğiniz doğrudur. Millet ne istiyorsa odur. Gerisi teferruattır” diyen Erdoğan, açılışını yaptıkları ve ismini Avrasya Tüneli olarak belirledikleri İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçişi Projesinin, ülkeye, millete, Avrupa ve Asya kıtalarına hayırlı olması dileğinde bulundu.

‘KARLOV SICAK, SEMPATİK BİR İNSANDI’

Erdoğan, sözlerinin başında dün Ankara’da alçakça bir saldırıda hayatını kaybeden Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un ölümünden duyduğu üzüntüyü bir kez daha tekrarlamak istediğini aktardı.

Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Gerçekten bir diplomat olarak takdir ettiğim bir arkadaştı. Bir hafta kadar önce Tataristan Cumhurbaşkanını yanıma getirmişti, birlikteydiler. Birlikte bazı değerlendirmeleri yapmıştık ve sıcak, sempatik bir insandı. Dün akşam uğradığı o suikast girişimi ve neticesi gerçekten üzüntü vericiydi. Şahsım, milletim adına şiddetle telin ediyorum, lanetliyorum. Devlet Başkanı sayın Putin’in şahsında tüm dost Rus halkına ve müteveffa Karlov’un ailesine başsağlığı dileklerimi iletiyorum. Dün akşam olayın hemen ardından sayın Putin’i arayarak, şahsım ve milletim adına olaydan duyduğumuz derin elemi kendisine bizzat ilettim. Kendisiyle bu kalleş saldırının, Türk-Rus ilişkilerine yönelik açık bir provokasyon olduğu konusunda hemfikiriz. Güvenlik güçlerimiz ve yargımız, olayı tüm yönleriyle araştıracak ve gerçekleri ortaya çıkaracaktır.”

‘RUSYA İLE ORTAK SORUŞTURMA KOMİSYONU KURARAK ÇALIŞMALARA BAŞLADIK’

Erdoğan, Rusya ile ortak bir soruşturma komisyonu kurarak, şu anda çalışmalara başladıklarını ve heyetlerinin çalıştığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Suriye başta olmak üzere, Rusya ile giderek genişleyen iş birliği alanlarımızın bu saldırıdan etkilenmeyeceği konusunda sayın Putin ile anlayış birliği içindeyiz. Rusya ile ilişkilerimizin bozulmasına, zedelenmesine asla izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

‘SIRTINDAN VURMAK ALÇAKLARIN, KALLEŞLERİN ADETİDİR’

Terörün gücünün Türkiye’yi bölmeye yetmeyeceğini vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:

“İstediğiniz kadar terör estirin, istediğiniz kadar alçakları bir araya getirin, bu milleti bölemeyeceksiniz. Bu milleti parçalayamayacaksınız. Onun için ben milletime sesleniyorum. Türk’üyle, Kürt’üyle, Laz’ıyla Çerkez’iyle, Gürcü’süyle Abaza’sıyla, Roman’ıyla Boşnak’ıyla, Arnavut’uyla velhasıl 80 milyon, Alevi-Sünni, 80 milyon bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız. Burada bir sıkıntı var mı? Biz birbirimizi niye seviyoruz? Niçin seviyoruz? Biz yaratılanı Yaratan’dan ötürü sevdik, bu yolda böyle varız. İnşallah bundan sonra da böyle olacak. Sizin şu birliğiniz var ya, bu beraberliğiniz var ya, onları çıldırtan bu. 80 milyon biz, tek milletiz. Tek bayrak… Bayrağımızın rengi belli, şehidimizin kanı. Hilal, bağımsızlığımızın ifadesi, her yıldız bir şehit işareti. Onun için tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Gazilerimize Rabb’imden şifalar diliyorum.”

(256)

Avrasya Tüneli Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Açılış Konuşması

Genel, Slider |