LOJİSTİK NEDİR?

Satın alma, taşıma, depolama, envanter girişi, doğru bilgi akışının sağlanması ve bu aktivitelerin organize edilmesi ve planlanmasıdır.

LOJİSTİK’TE TAŞIMA

Herhangi bir malın ya da yükün bir yerden amaçlanan başka bir yere nakliye edilmesi durumuna taşıma adı verilmektedir. Taşımacılık işinde önemli olan nokta, yükün taşınacağı yere hiçbir zarar almadan ve hızlı bir şekilde ulaştırılmasıdır.

LOJİSTİK’TE TAŞIMA TÜRLERİ:

  • Karayolu taşımacılığı,
  • Havayolu taşımacılığı,
  • Denizyolu taşımacılığı,
  • Demiryolu taşımacılığı
  • Boru hattı taşımacılığıdır.

KARAYOLU TAŞIMACILIĞI NEDİR:

Tanım olarak karayolu taşımacılığı, yüklerin otoyol ve kara araçları vasıtası ile bir noktadan başka bir noktaya aktarmasız, güvenli, hızlı, zamanında ve ucuz bir şekilde taşınması yöntemidir. KARAYOLU TAŞIMACILIĞI NEDEN TERCİH SEBEBİDİR: Karayolu Taşımacılığının Avantajları Yükün gideceği yere aktarmasız taşınabilmesi ve yükün cinsine göre uygun özellikte bir taşıma aracı bulmanın oldukça kolay olması gelmektedir. Ayrıca karayolu taşımacılığı, diğer taşıma türlerine kıyasla daha hızlıdır ve özellikle kısa mesafeli taşımalarda nispeten ucuzdur.

KARAYOLU TAŞIMACILIĞINDA YETKİ BELGELERİ:

K BELGELERİ: Ulaştırma Bakanlığı tarafından Yurtiçi Eşya Taşımacılığı yapacak gerçek ve tüzel kişilere verilen bir belgedir. Taşımanın şekline göre 3 çeşit K Belgesi vardır , bunlar K1 , K2 , K3 Yetki Belgesi olarak sınıflandırılır.. K belgesi , Resmi Gazetede 11.06.2009 tarihinde yayınlanan 27255 sayılı KARAYOLU TAŞIMA YÖNETMELİĞİ ne göre zorunlu olup , alınmadığı takdirde idari para cezası uygulanmaktadır. K türü yetki belgelerinin geçerlilik süresi 5 yıldır. 5 yıl bittiğinde güncel firma evrakları ile başvurularak güncellenir K1 yetki belgeleri yurt içinde ticari eşya taşımacılığı yapacakların alması gereken belgedir.

K2 belgeleri hususi taşımacılık yapanların alması gereken belgedir. K3 belgesi ise taşınma işlemlerini ticari amaçla yapanlara verilen belgedir. L2 Yetki Belgesi, uluslararası eşya taşımacılığı faaliyetlerinde kullanılan bir yetki belgesidir. TİO belgesi, Taşıma İşleri Organizatörlüğü’dür.

SRC BELGESİ: Src belgesi standart ehliyet belgesi sahiplerinin, ticari maksatlı kullanılan araçları kullanabilmeleri için alınması gereken bir belge türüdür. SRC belgesi alabilmek için öncelikle muafiyetli ya da kurslu olma durumunuza bakılır ve başvurunuz sırasında buna göre işlemleriniz gerçekleştirilir. Şayet 25 Şubat 2003 tarihinden önce ehliyet almış iseniz TC. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yapılan sınava ve herhangi bir kursa girmeye gerek kalmadan SRC belgesi alabilmeniz mümkün.

(14)

LOJİSTİK VE KARAYOLU TAŞIMACILIĞ

Dış Ticaret, Eğitim, Slider |