Kelebek’e tepki Ertuğrul’a alkış

Sanat dünyası ‘Altın Kelebek’ ödül töreninde ‘Yılın Dizisi’ seçilen Diriliş Ertuğrul’un yapımcısı ve senaristi Mehmet Bozdağ’a sahnede konuşma hakkı tanınmamasına tepki gösterdi. Yönetmen Mesut Uçakan ve İsmail Güneş de olayı kınadı.

Doğan Medya’nın organize ettiği ‘Altın Kelebek’ ödül töreninde skandal üstüne skandal yaşandı. ‘Yılın Dizisi’ seçilen ‘Diriliş Ertuğrul’un yapımcısı ve senaristi Mehmet Bozdağ’a konuşma hakkı tanınmazken ‘En İyi Erkek Haber Spikeri’ ödülünün sahibi olan Fatih Portakal’ın FETÖ tutuklularını destekleyen konuşmasına dakikalarca izin verildi. Dizinin hayranları sosyal medyadan törenin sunucusu Okan Bayülgen’e tepki gösterdi. Bayülgen suçu ekibi karşılayan hostese atarak “Diriliş Ertuğrul ekibi bir hostesimiz tarafından alelacele çekilip götürüldü. Teşekkür imkanı bile bulamadılar” dedi.

ÖDÜLÜ KULİSTE İADE ETTİ

Bozdağ, konuşma yapmasının engellendiğini belirterek “Bu engellenmenin haklı başarımız ve izleyicilerimize yapılan bir nezaketsizlik olduğuna inanarak, ödül törenini protesto ederek ‘Diriliş Ertuğrul’ dizisi yapımcı ve senaristi olarak haklı olarak aldığımız ödülü kuliste iade ettim.” dedi. Ödül alanların tümüne konuşma hakkı verildiğine dikkati çeken Bozdağ şunları söyledi: “Bayülgen’in özür yerine Türkiye’de ve dünyada bu kadar ilgi gören dizimizi ‘hiç izlemediği’ni söyleyerek alaycı bir konuşma yapması ve ‘bundan sonra izleyeceği’ni belirtmesini de nezaketten uzak bir davranış olarak değerlendiriyorum. Dünyanın konuştuğu bir dizinin yeni farkına varması Bayülgen’in kendi ayıbıdır. Mümkünse  izlemesin, kendisinin dizimizden alacağı hiçbir kıymet değeri olamayacağını, konuşması bizlere göstermiştir.”

MESUT UÇAKAN (YÖNETMEN): KİBİRLİ SOYTARILARA KARŞI DURUŞUNU ALKIŞLIYORUM

Mehmet Bozdağ’a yapılan hareket,  aslında tipik burjuva kompleksinin bir yansıması. Biz 40 yıllık sinema mücadelemizde bu tavırlarla öyle çok karşılaştık ki… Yıllarca yaptıklarımızı küçümsediler, festivallerde zenci muamelesi yaptılar. Milli duruştan vebadan kaçar gibi kaçan bu garabetlerin, milli bir iktidarda ve milletin milli duruş için canını ortaya koyduğu böyle bir dönemde aynı tafralarla karşımıza çıkmaları affedilir gibi değil. Bozdağ’a yapılan çirkin bir davranış. Başta insanlık adına çirkin… Ancak, bu zuhuratlar da olmasa çirkinlikler ve güzellikler fazla birbirine karışıyor. İyi ki tepkisini gösterdi. Kimliğimizi ve kişiliğimizi hatırlattı. Yıllarca dükük çaldık durduk bu konularda ama doğrusu çok duyan olmuyordu. Diriliş’i efsane yapan Mehmet Bozdağ kardeşimin hala kendini efendi sanan kibirli soytarılara karşı duruşunu alkışlıyorum.

İSMAİL GÜNEŞ (YÖNETMEN): GÖRDÜLER AMA SÖZ HAKKI TANIMADILAR

Bu işin geleneğinde ödül alanın süreyi aşmamak kaydıyla konuşma hakkı var. Dünyanın bütün ödüllendirme biçimlerinde böyledir. ‘Diriliş Ertuğrul’u görmemezlikten gelemediler. Gördüler fakat söz hakkı tanımamışlar. Bizim yapacağımız şey kınamak.  Baştan benim gibi yapacaklardı tanımıyoruz sizi diyeceklerdi. Oraya hiç gitmeyeceklerdi. Bunun böyle olacağı çok açık.

ABDÜLHAMİT GÜLER (ELEŞTİRMEN): KÖSTEK OLMA ALIŞKANLIKLARI DEVAM EDİYOR

Yaşanan olay hatadan öte bir şey. Lakin bariz bir konuşturmama manzarası var. Kesinlikle kabul edilebilir değil. Halk oyu olmasa sahneye çıkarmayacakları o kadar belli ki… Diriliş Ertuğrul dizisi Türkiye’de yepyeni bir yol açmıştır. Çekemedikleri zaten bu. Kendi gibiler dışında başarı yaşayana köstek olmak alışkanlıkları devam ediyor.

BURAK SERDAR ŞANAL (OYUNCU): TAM ANLAMIYLA REZİLSİNİZ

En son ‘Rüzgarın Kalbi’ dizisinde başrol oynayan Burak Serdar Şanal da skandallara imza atan ‘Altın Kelebek’e tepki gösterdi. Şanal, törene davet edildiğini belirterek, “Bir organizasyona davet ediliyorsunuz ve ayakta izle diyorlar. Bu kadar saçma sapan bir organizasyon ömrümde görmedim! Resmen rezillik. Teşekkürler Altın kelebek. Kelimenin tam anlamıyla rezilsiniz! Ne verdiğin ödülün ne yaptığın organizasyonun kıymeti var! Amatörlüğünüze doymayın…” dedi.

(103)

Kelebek’e Tepki Ertuğrul’a Alkış

Slider, Sosyal |